Revised: 05/16/24 10:49 PM Scroll down to the bottom of this page for field locations.
Game # Date Time Field Div Home Away Ref AR1 AR2
              Shaded green have been accepted.
BPYSL 314419 17/May Fri 7:00 PM Allen East HS GU14 Slct Blk Putnam Co FC '11 Girls Olympia USA '10/'11 GU14 N_Good LaBelle Bump
BPYSL 116320
Time Change
18/May Sat 2:00 PM Ben Logan HS BU16 Slct Blk Auglaize-Mercer United 08/09/10 Mad River United '08 Boys Harper Moss Price
712117 18/May Sat 11:00 AM Deters 9v9 B12 D1 PCFC '12 BOYS Sylv United BU12 Blue Burriss Kahle C_Knight
709501 18/May Sat 1:00 PM Titan 9v9 B09 D4 EAST PCFC '15 COED ESSL BU9 Burriss X X
813401 18/May Sat 3:00 PM Four Seasons 11v11 G13 D4 PCFC '11 Girls Navy Nap SC U13 Girls Burriss Kahle Kober
BPYSL 116321 19/May Sun 4:00 PM Ben Logan HS BU16 Slct Blk Mad River United '08 Boys Champaign Dynamo B08/09 Forester Price OPEN
BPYSL 315438 19/May Sun 6:00 PM Piqua Pitsenbarger Sports Complex 6 GU15 Slct Blk BUSC G09 Alliance WSC G'09 G_Jennings B_Jennings Wall
814206 19/May Sun 11:00 AM Four Seasons 11v11 G14 D2 PCFC '10 GIRLS ORANGE ESSL GU14G Schnipke Kahle Fischer
814223 19/May Sun 2:00 PM Four Seasons 11v11 G14 D2 PCFC '10 GIRLS NAVY ESSL GU14G Crossgrove Kahle Duling
713204 19/May Sun 6:00 PM Four Seasons 11v11 B13 D2 PCFC '11 Boys PSC BU13 '11 BLACK Crossgrove King Siefker
712127
Time Change
19/May Sun 4:00 PM Deters U11/12 B12 D1 PCFC '12 BOYS PSC GU12 '12 GOLD Crossgrove King OPEN
710423 19/May Sun 4:00 PM Titan 7v7 B10 D4 PCFC '14 Boys Evergreen Vikings BU10 Team Duling X X
711113 19/May Sun 5:00 PM Deters 9v9 B11 D1 PCFC '13 BOYS PSC BU10 '14 GOLD Fischer Hiester Davis
709514 19/May Sun 6:00 PM Titan 7v7 B09 D4 EAST PCFC '15 COED PSC BU8 '16 BLACK Duling X X
712402 20/May Mon 6:30 PM Deters 9v9 B12 D4 PCFC '12 Boys Navy Evergreen Vikings BU12 Team Schnipke Fischer Kahle
811220
Rescheduled
21/May Tue 6:30 PM Deters 9v9 G11 D2 PCFC '13 GIRLS NAVY GTFC Impact Girls '14 HC Burriss Kahle Duling
811209
Rescheduled
22/May Wed 5:00 PM Deters 9v9 G11 D2 PCFC '13 GIRLS NAVY BLFSC Black GU11 Fischer Hiester Schnipke
711103 22/May Wed 6:30 PM Deters 9v9 B11 D1 PCFC '13 BOYS Sylv United Boys U11 White Schnipke Fischer Hiester
814217 23/May Thu 6:00 PM Four Seasons 11v11 G14 D2 PCFC '10 GIRLS ORANGE GTFC Impact Girls '10/11 South Schnipke Kahle Kober
810329 24/May Fri 5:00 PM Titan 7v7 G10 D3 PCFC '14 Girls Orange ESSL GU10G Duling X X
710419 24/May Fri 6:30 PM Titan 7v7 B10 D4 PCFC '14 Boys Glass City BU10 Duling X X
810315 25/May Sat 5:00 PM Titan 7v7 G10 D3 PCFC '14 Girls Orange Pacesetter South GU10 Red King X X
BPYSL 314423 31/May Fri 7:00 PM Allen East HS GU14 Slct Blk Putnam Co FC '11 Girls FC DAYTON G10 Elite Forester Horn Kober
BPYSL 114421
Re-rescheduled
01/Jun Sat 11:00 AM Ben Logan HS BU14 Slct Blk Mad River United '10 Boys Champaign Dynamo B10/11 OPEN Price OPEN
          Postponed Games        
812304
P'poned
11/Apr Thu 6:30 PM Deters 9v9 G12 D3 PCFC '12 Girls Orange PSC GU11/12 Combo Schnipke Schnipke Kahle
BPYSL 114411
P'poned
20/Apr Sat 12:30 PM Ben Logan HS BU14 Slct Blk Mad River United '10 Boys Ohio Galaxies FC 10B Red Hughes Price OPEN
BPYSL 119229 P'poned 11/May Sat 10:45 AM Ben Logan HS BU18/19 Slct Blk Panthers FC White Botkins SC Aeros 06B I_Jmiai Harper Price
          Past games        
BPYSL 314403 24/Mar Sun 2:15 PM Ben Logan HS GU14 Slct Blk FCFC U14 G Putnam Co FC '11 Girls Hughes Price Harper
BPYSL 116103 24/Mar Sun 2:15 PM Botkins Park 4 BU16 Buckeye State Botkins SC B08 Zanesville Arsenal SC U16 Wilson Dew G_Jennings
810323 28/Mar Thu 5:30 PM Titan 7v7 G10 D3 PCFC '14 Girls Orange BLFSC Black GU10 Schnipke X X
BPYSL 117302 30/Mar Sat 4:00 PM Sidney Memorial Stadium BU17 Slct Blk WOU B07 Putnam Co FC U17 Boys J_Jeffries Kober Harper
BPYSL 319303 01/Apr Mon 7:00 PM Allen East HS GU18/19 Slct Blk Putnam Co FC '06 Girls Panthers FC Black Forester Dew N_Good
BPYSL 314404 05/Apr Fri 7:00 PM Allen East HS GU14 Slct Blk Putnam Co FC '11 Girls NWC Alliance '10 Girls Premier Dew Forester Crossgrove
BPYSL 117306 07/Apr Sun 1:00 PM Allen East HS BU17 Slct Blk Putnam Co FC U17 Boys GTFC Impact Boys '07 South Horn Crossgrove Forester
BPYSL 117301 07/Apr Sun 4:00 PM Allen East HS BU17 Slct Blk Putnam Co FC U17 Boys Botkins SC Aeros 07B Forester Horn N_Good
811201 07/Apr Sun 1:00 PM Deters 9v9 G11 D2 PCFC '13 GIRLS NAVY AW United Girls '13 White Fischer C_Knight Stechschulte
811316 09/Apr Tue 6:00 PM Deters 9v9 G11 D3 PCFC '13 GIRLS ORANGE AAFC GU11 Fischer Schnipke Stechschulte
BPYSL 117307 11/Apr Thu 7:00 PM Sidney Memorial Stadium BU17 Slct Blk WOU B07 Botkins SC Aeros 07B J_Jeffries B_Jennings G_Jennings
811321 13/Apr Sat 4:00 PM Deters 9v9 G11 D3 PCFC '13 GIRLS ORANGE GTFC Impact Girls '13 West Grey Schnipke Kahle Hiester
BPYSL 117308 13/Apr Sat 1:00 PM Sidney Memorial Stadium BU17 Slct Blk WOU B07 BUSC Butler United Purple Crossgrove J_Jeffries Kober
715112 14/Apr Sun 3:30 PM Four Seasons 11v11 B15 D1 PCFC '09 Boys AW United Boys '09 Blue Crossgrove Dew B_Wallace
812335 14/Apr Sun 1:30 PM Deters 9v9 G12 D3 PCFC '12 Girls Orange Evergreen Lady Vikings GU12 Team Schnipke Kahle Hiester
712111 14/Apr Sun 4:00 PM Deters 9v9 B12 D1 Sylv United BU11 Blue PCFC '12 BOYS Croy Schnipke Fischer
812332 14/Apr Sun 4:00 PM Deters U11/12 G12 D3 PCFC '12 Girls Orange MSC GU12 Duling Hiester Davis
814205 16/Apr Tue 6:30 PM Four Seasons 11v11 G14 D2 PCFC '10 GIRLS NAVY Sylv United GU14 Crossgrove Schnipke Kahle
813410 17/Apr Wed 6:00 PM Four Seasons 11v11 G13 D4 PCFC '11 Girls Navy Defiance Strikers GU13 WHITE Dew Schnipke Crossgrove
BPYSL 119212 21/Apr Sun 4:00 PM Ben Logan HS BU18/19 Slct Blk Mad River United '06 Boys Botkins SC Aeros 06B LaBelle Price I_Jmiai
709520 22/Apr Mon 6:00 PM Titan 9v9 B09 D4 EAST PCFC '15 COED OHFC-W BU9 White Schnipke X X
BPYSL 117310 27/Apr Sat 11:00 AM Allen East HS BU17 Slct Blk Panthers FC Green WOU B07 Forester Dew N_Good
BPYSL 117311 27/Apr Sat 2:00 PM Allen East HS BU17 Slct Blk Putnam Co FC U17 Boys WOU B07 N_Good Forester Dew
BPYSL 117312 27/Apr Sat 5:00 PM Allen East HS BU17 Slct Blk Putnam Co FC U17 Boys Panthers FC Green N_Good Zeller Forester
713232 27/Apr Sat 4:00 PM Four Seasons 11v11 B13 D2 PCFC '11 Boys IDA SC U13B Duling Kahle Davis
812228 27/Apr Sat 9:00 AM Deters 9v9 G12 D2 PCFC '12 GIRLS GTFC Impact Girls '12 HC Schnipke Fischer C_Knight
712410 27/Apr Sat 10:15 AM Deters 9v9 B12 D4 PCFC '12 Boys Navy WSC BU12 RED Fischer C_Knight Schnipke
712114 27/Apr Sat 12:30 PM Deters 9v9 B12 D1 PCFC '12 BOYS GTFC Impact Boys '12 Premier White Schnipke C_Knight Fischer
810312 27/Apr Sat 5:00 PM Titan 7v7 G10 D3 PCFC '14 Girls Orange GTFC Impact Girls '14 West Sadler X X
BPYSL 119214 28/Apr Sun 4:00 PM Ben Logan HS BU18/19 Slct Blk Mad River United '06 Boys Miami County FC B05 Scorpions LaBelle Hughes Price
BPYSL 117304 28/Apr Sun 4:30 PM Sidney Memorial Stadium BU17 Slct Blk WOU B07 GTFC Impact Boys '07 South B_Wallace J_Jeffries Horn
814203 28/Apr Sun 1:00 PM Four Seasons 11v11 G14 D2 PCFC '10 GIRLS NAVY Celtics G'10 Black Duling Davis Kober
813404 28/Apr Sun 3:00 PM Four Seasons 11v11 G13 D4 PCFC '11 Girls Navy Swanton GU13 Kober Duling Davis
713235 28/Apr Sun 5:00 PM Four Seasons 11v11 B13 D2 PCFC '11 Boys BLFSC Black BU13 Duling Davis Kober
711120 28/Apr Sun 9:00 AM Deters 9v9 B11 D1 PCFC '13 BOYS PSC BU11 '13 BLACK Schnipke Hiester Zeller
812326 28/Apr Sun 1:00 PM Deters 9v9 G12 D3 PCFC '12 Girls Orange ESSL GU12 Schnipke C_Knight Kahle
711114 28/Apr Sun 3:00 PM Deters 9v9 B11 D1 PCFC '13 BOYS Genoa Premier United Schnipke Burriss Stechschulte
812209 28/Apr Sun 3:00 PM Deters U11/12 G12 D2 PCFC '12 GIRLS PSC GU12 '12 BLACK Croy Kahle Siefker
811220
No Show
30/Apr Tue 6:00 PM Deters 9v9 G11 D2 PCFC '13 GIRLS NAVY GTFC Impact Girls '14 HC Schnipke Fischer Kahle
812224 01/May Wed 6:30 PM Deters 9v9 G12 D2 PCFC '12 GIRLS Riverdale U12 Lady Falcons Crossgrove Fischer King
715101 02/May Thu 6:30 PM Four Seasons 11v11 B15 D1 PCFC '09 Boys PSC BU14 '10 GOLD Duling Kahle Siefker
811214 03/May Fri 5:30 PM Deters 9v9 G11 D2 PCFC '13 GIRLS NAVY Sylv United GU11 Blue Schnipke Kahle Stechschulte
712408 03/May Fri 6:00 PM Deters U11/12 B12 D4 PCFC '12 Boys Navy Nap SC U12 Boys Crossgrove Duling King
812222 04/May Sat 10:00 AM Deters 9v9 G12 D2 PCFC '12 GIRLS GTFC Impact Girls '12 Strength Crossgrove M_Knight Kahle
710412 04/May Sat 11:00 AM Titan 7v7 B10 D4 PCFC '14 Boys GTFC Impact Boys '14 West Grey Schnipke X X
709509 04/May Sat 1:00 PM Titan 9v9 B09 D4 EAST PCFC '15 COED GTFC Impact Boys '15/16 HC Schnipke X X
BPYSL 319320 05/May Sun 2:00 PM Allen East HS GU18/19 Slct Blk Putnam Co FC '06 Girls DPA Cobras G06 Elite Dew N_Good Crossgrove
BPYSL 119221 05/May Sun 2:15 PM Ben Logan HS BU18/19 Slct Blk Mad River United '06 Boys Panthers FC Black Forester Price Harper
713226 05/May Sun 5:00 PM Four Seasons 11v11 B13 D2 PCFC '11 Boys AW United Boys '11 Blue Crossgrove Schnipke Davis
712404 05/May Sun 6:00 PM Deters 9v9 B12 D4 PCFC '12 Boys Navy WSC BU12 WHITE Croy Stechschulte King
BPYSL 117317 06/May Mon 6:00 PM Wapakoneta Vets Mem Pk 2 BU17 Slct Blk Botkins SC Aeros 07B GTFC Impact Boys '07 South Forester J_Jeffries I_Jmiai
BPYSL 116325 09/May Thu 6:30 PM Ben Logan HS BU16 Slct Blk Mad River United '08 Boys Ohio Galaxies FC 08B Red Hughes Schmid Bump
814224 09/May Thu 6:30 PM Four Seasons 11v11 G14 D2 PCFC '10 GIRLS ORANGE Celtics G'10 Black Crossgrove Kober Duling
BPYSL 119217 12/May Sun 4:00 PM Ben Logan HS BU18/19 Slct Blk Mad River United '06 Boys FC DAYTON B05 Elite Hughes Price OPEN
813413 12/May Sun 3:00 PM Four Seasons 11v11 G13 D4 PCFC '11 Girls Navy Swanton GU13 Schnipke Kahle Davis
811311 14/May Tue 6:00 PM Deters 9v9 G11 D3 PCFC '13 GIRLS ORANGE GTFC Impact Girls '13 HC Fischer Schnipke Stechschulte
814212 14/May Tue 6:30 PM Four Seasons 11v11 G14 D2 PCFC '10 GIRLS ORANGE Sylv United GU14 Crossgrove Duling Kahle
715113 15/May Wed 6:30 PM Four Seasons 11v11 B15 D1 PCFC '09 Boys PSC BU14 '10 GOLD Crossgrove King Siefker
715104 16/May Thu 6:30 PM Deters 11v11 B15 D1 PCFC '09 Boys Sylv United BU14/15 Blue Crossgrove King OPEN
814213 16/May Thu 6:00 PM Four Seasons 11v11 G14 D2 PCFC '10 GIRLS NAVY PCFC '10 GIRLS ORANGE Schnipke Fischer OPEN
          Cancelled Games        
710436
Moved to p'burg
13/Apr Sat 2:00 PM Titan 7v7 B10 D4 PCFC '14 Boys PSC BU10 '14 BLACK Schnipke X X
811307
Canceled
11/May Sat 1:00 PM Deters 9v9 G11 D3 PCFC '13 GIRLS ORANGE Frem Emeralds GU11
Forfeit
Schnipke Fischer Hiester
BPYSL 314318
Moved to Northmont
26/Apr Fri 7:00 PM Wapakoneta Vets Mem Pk 2 GU14 Premier 1 WSC G'10 Force FC United Black U14 Horn Forester J_Jeffries
Keep scrolling down for field locations


USSF SCHEDULE

​​WOSOA

​​NWOYSL / BPYSL

Kalida / Ottawa / Harrod / Wapakoneta / Botkins / Sidney / Piqua / Bellefontaine

2024 Spring Schedule

Keep Scrolling down to Schedule

​​



​​​​THIS IS IMPORTANT.  You cannot be assigned if you don't do this!


Ohio South referees must be certified for 2024.  If you are not published in the referee roster on OSSRC.com, you are not certified for 2024.  You may be missing your background check, SafeSport training, or documentation of your concussion training, and it takes up to 2 weeks after all is completed for your paperwork to be processed and finalized.  If you believe there is an error, contact Charlie Keaney at OSSRC.


Out of state referees, including Ohio North:

1. The referee must receive permission from his/her SRA or SYRA to work Ohio South matches.

2. The referee's SRA or SYRA should inform the Ohio South assignor of referee's grade, whether he/she is in good standing and has passed the background check.

3. The referee must send a copy of his/her National High School Federation concussion certificate to the Ohio South assignor.  Concussion training taken within the prior three years is required by State of Ohio law.



NWOYSL

Game Reports…. Each team will be required to print a game report off.  Add your name to the report.  At the end of the game, write down the score and any cautions or send-offs and any other notable issues on both copies and return to the team manager or coach.

Properly check in all players and coaches before the onset of every game.  This is done by verifying each player/coach pass and a copy of the game day rosters.  All players & coaches must carry a NWOYSL pass physically in their hands, no electronic copies.  No other passes are permitted while playing in a NWOYSL game.  All Player Passes will have the NWOYSL logo on the card.  Again, if the pass – does not have the NYOYSL logo – it is not a legal pass in our league.  

You are required to “Print” your name on all Game Reports.  The League must be able to read all names on the Game Reports to verify you are a certified referee. 


Each team is asked to give you a copy of the game day report.  HOME team is responsible to turning in the game report form to the league office. 

 

Our Fields

NWOYSL & BPYSL  Harrod, Bellefontaine, Botkins, Kalida, Piqua, Sidney, Ottawa, Wapakoneta


Allen East            Allen East High School, Goodwin Field, 9105 Harding Hwy, Harrod, OH 45850
Calv                      Calvary Bible Church, 3180 W. Elm St, LIma, OH  [Immediately west of the old American Mall Property]

Ben Logan           Benjamin Logan High School, 6609 S.R. 47, Bellfontaine, OH

Botkins                Botkins Commmunity Park, 500 E State St, Botkins, OH [Turn in just west of the Shell station]

Deters                530 Anthony Ave, Ottawa, Ohio
East'n                 
535 N Eastown Rd, Lima, OH [1/4 mile south of Allentown Rd on the west side of Eastown across from Hefner TV.]

Elida                   200 Pioneer Rd, Elida, OH  [Behind Elida Elementary School]

Four Seasons     Township Rd M, Union Township, Putnam County, OH (Kalida)

Wngfld                Hardin County Wingfield Field, 13625 SR 292, Kenton, Ohio

NCLC                   New Creation Lutheran Church, 8127 E Main St, Ottawa OH (2.4 miles east of S.R. 65 on US Hwy 224)
ONU                    
Klingler and Garver Rds, Ada, OHIO [Ohio Northern Univ. Campus]

Kalida KoC         Kalida Knights of Columbus Hall, 718 Napoleon Rd, Kalida, OH

Pitsenbarger       Pitsenbarger Sports Complex, 1421 South St, Piqua, OH

Robb                   Robb Park, 700 West Robb Ave, Lima, OH

Shaw                   Reinhardt Complex just west of Shawnee High School, 3333 Zurmehly RD, Lima, OH

Sidney                 Sidney Memorial Stadium, 750 S 4th Ave, Sidney, OH [at the High School]
S'Side                 South Side Church  3300 South Side Dr., Lima, OH just west of Eastown Rd (North of Elm St.)

Titan                   Titanburger Fields, 517 W 4th Street Ottawa, OH near the West End Water Tower

UNOH                  University of Northwestern Ohio, Lima, OH  Hartzler Rd. just east of Eastown Rd between Allentown and Elida Rds.

Wapak Harmon  Wapakoneta Schools multi-purpose stadium 400 W. Harrison St, Wapakoneta, OH

Wapak Vet         Wapakoneta Veterans Park, S. Wagner Ave, Wapakoneta, OH

Spring 2024 BPYSL and NWOYSL games are listed below.  Experienced adult referees may request BPYSL games.  NWOYSL games may be requested by youth and adult 2024 USSF certified referees.   

Before you go... ALWAYS check for field closings.  

NWOYSL: https://www.nwoysl.org/ 

BPYSL: https://www.facebook.com/BPYSL


Urgent needs on Thursday, May 16.  TAKE A LOOK....

Next Needs: 

NWOYSL:

Sun May 19, 4:00pm, Deters (Ottawa), AR on BU12

​​BPYSL:

Sun May 19, 4:00pm, Ben Logan HS, AR on BU16

Sat Jun 1 11:00am, Ben Logan HS, Center and AR on BU14



Check back often.  Changes are imminent.

Ohio North referees... please send me your concussion training certificates with your game requests, if you haven't already.

​​


NWOYSL pay:                                            BPYSL pay:   Referee Information

U7/8/9/10 $40                  7v7 Rules                U13/14 $52/$42/$42

U11/12 $44/$34/$34        9v9 Rules                U15/16 $58/$48/$48

​U13/14/15 $54/$44/$44   11v11 Rules              U17-19 $64/$54/$54   



Before requesting games, be sure you have completed all requirements for certification or recertification for 2024.



NWOYSL introduced a new Game Day Roster with player pictures.   This is a valid alternate Game Report.






--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Check the schedule often.  Things change.  Openings come up.



Request OPEN games by game number from our local assignor Roger Scott (rescott@woh.rr.com) via email.  Use the green button!  He will assign games based on your experience and game level.  You will get an email confirmation.  The schedule will be updated as frequently as necessary.  Check this page to be sure games you were assigned are accurately published.  (He is human and sometimes make mistakes.  Let him know if he does.)   DO NOT BE A NO-SHOW!  If you must drop a game, let Roger know as soon as possible so you can be replaced.  Any problems with fans or coaches... let Roger know.  If one of your crew is a no-show, let him know that, too.  Check back often.  Game schedules change and referees sometimes drop games.  Even after the schedule seems to be filled, openings come up.  Most importantly, have fun and enjoy the games!

​For mobile users, the view might be better if you scroll down to the bottom of the page and click "View Desktop"


​​

​​